Kawa bezkofeinowa. Jak powstaje?

Niezwykłe zalety kawy


Filiżanka kawy tp ok 100mg kofeiny, która dla niektórych jest „wybawieniem” a dla innych składnikiem, którego trzeba unikać. Wiecie jak powstaje kawa bezkofeinowa? Zajrzeliśmy do „Niezwykłych zalet kawy” Francka Senningera i podzielimy się z Wami wiedzą.

Zacząć trzeba od tego, że kawę bezkofeinową możemy uzyskać na 4 sposoby.

1. Metoda wodno – węglowa

Cały proces zaczyna się jeszcze przed paleniem kawy. Nasiona są płukane w ciepłej wodzie, która rozpuszcza kofeinę. Dzięki zastosowaniu filtrów z aktywnego węgla jest ona następnie odseparowywana od ziaren. Pozostaje już tylko wysuszyć ziarno i przystąpić do właściwego procesu palenia.

2. Metoda z wykorzystaniem chlorku metylenu


Tym razem również zaczynamy przed paleniem i korzystamy z ciepłej wody. Do oddzielenia kofeiny nie wykorzystujemy jednak filtrów, ale wspomnianego chlorku metylenu, który jest rozpuszczalnikiem. Resztki substancji usuwane są z ziaren przy wykorzystaniu pary wodnej. Następnie odbywa się suszenie i palenie.

3. Metoda gazowa

Brzmi to niezbyt apetycznie, ale do rozpuszczenie kofeiny używa się w tym wypadku anhydrytu węglowego, który pod wpływem wysokiego ciśnienia zmienia się w ciecz i pomaga rozpuścić kofeinę. Po zmniejszeniu ciśnienia gaz wraca do postaci lotnej i wraz z kofeiną wyparowuje. To jedna z droższych metod uzyskiwania kawy bezkofeinowej.

4. Metoda naturalna


Ta metoda polega na odpowiednim doborze odmiany kawy. Okazuje się, że są takie odmiany, które wydają owoce w naturalny sposób pozbawione kofeiny. Możliwe jest więc zachowanie aromatu i smaku i…,co ciekawe, kojarzonej z kakao teobrominy.

Więcej ciekawostek związanych z kawą, wyjaśnień dotyczących krążących wokół niej pogłosek i mitów, wskazówek, ważnych informacji znajdziecie w poradniku „Niezwykłe zalety kawy”. Przepisy i porady dla smakoszy autorstwa Francka Senningera. 


Karol