​Korek do butelki od wina. 5 faktów, których mogliście nie znać

Często podczas otwierania butelki jest pomijany i szybko wyrzucany. Tymczasem to dzięki korkowi (między innymi) wino zachowuje smak i aromat. Choć wbrew pozorom nie był w użyciu „od zawsze”. Oto 5 faktów o zwyczajnym – niezwyczajnym korku do wina 

1. Komu zawdzięczamy wykorzystanie korka

Wykorzystanie korka do zamykania butelek z winem to zasługa benedyktyna Pierre Pérignon. Zatyczki z drewna po prostu wystrzeliwały podczas długiego transportu wina musującego i stąd pomył na zastąpienie ich korkiem z korka. 

2 Kiedy korek stał się dostępny masowo?

Dopiero pod koniec XVIII w. korek w pełni zastąpił drewno w przypadku butelek do wina i szampana. Powód korkowania butelek z winem jest bardzo praktyczny- jest to materiał elastyczny, nie przepuszczający wody i gazu. W Niemczech pierwsza fabryka korka powstała już w 1855 r. w Delmenhorst na północy kraju, ale masowa produkcja datuje się od 1890 r.  

3. Dlaczego korkujemy butelki? 

Korkowanie butelek wina to ochrona przed pleśnią (czyli przed winem z „soplem” jak mawia się w krajach niemieckojęzycznych). Dawniej korki uszczelniano parafiną,obecnie górną zew. część korka pokrywana jest cienką warstwą silikonu lub kauczuku. Korek o lekko większej średnicy niż szyjka butelki jest pod ciśnieniem i z dużą prędkością wprowadzany do butelki. Standardowy korek ma 24 mm, jednak średnia długość korków do wina to 38 mm-60 mm, a do szampana ok. 50 mm. (ten ze względu na specyfikę wina musującego zabezpieczany jest tzw. agrafką). 

4. Korek a jakość wina

Im wyższa jakość wina, tym dłuższy korek. Oczywiście długość też jest zależna od wielkości butelki. Najlepsze korki są gładkie, naturalnie zbite (z mała ilością por) oraz długie. Stosowanie opisu winnicy na korkach ma zapobiec fałszowaniu win i szampanów (szczególnie tych z wyższej półki cenowej) lub określonego rocznika tych trunków. Od lat 90. (przoduje Szwajcaria) prowadzi się pozyskiwanie korków do wina i przerabianie ich na materiały izolacyjne, wykładziny lub galanterię użytkową stosowana w wystroju wnętrz.

5. Jak długo musi rosnąć dąb korkowy, aby móc przeprowadzić zbiory?

Pamiętać należy, że  korkowe żniwa zaczynają się gdy dąb korkowy osiągnie wiek ok. 40 lat! Proces na tej samej plantacji, można powtarzać co 10 lat. Średnio zbiera się 150 kg/ha. Światowym potentatem produkcji korka od lat jest Portugalia.

Więcej ciekawostek o winie a także mnóstwo profesjonalnej znajdziesz wiedzy w książce Wiedza o winie.

Karol