Książki kucharskie wegetariańskie. Przegląd najciekawszych

Kuchnia roślinna ma coraz więcej zwolenników. Nic zatem dziwnego, że i publikacji na ten temat jest coraz więcej. Prezentujemy Wam zestawienie kilku najciekawszych książek dla miłośników kuchni wegańskiej.

„Zielenina na talerzu” Magdaleny Cielengi-Wiaterek

To propozycja dla osób, które szukają przepisów zdrowych, opracowanych w zgodzie z naturą i do przygotowania których potrzebne są lokalne składniki. W książce znaleźć można ponad 100 przepisów na śniadania, obiady, desery i kolacje . Wszystkie zostały podzielone według pór roku po to, by jak wskazuje autorka, przywrócić radość cieszenia się produktami sezonowymi.

Przepisy opracowane są w sposób jasny i prosty (zaznaczono m.in., ile porcji można przygotować według danej receptury). Książkę wzbogacono ciekawymi zdjęciami.

Magdalena Cielenga-Wiaterek, autorka niezwykle poczytnego bloga Zielenina, dowodzi, że gotowanie może być nie tylko pasjonujące, ale też tanie i łatwe. Propaguje zdrową kuchnię i ekologiczny styl życia, dzieli się z ludźmi miłością do gotowania. Jest wegetarianką, obrończynią praw zwierząt, zaangażowaną ponadto w ochronę środowiska naturalnego. Warsztaty kulinarne przez nią prowadzone cieszą się bardzo dużą popularnością.

„Minimalist Baker. Prosto, smacznie, wegańsko" Dany Shultz

To kolejna książka autorstwa kulinarnego blogera. Dana Shultz, bo o niej mowa, przepisy w sieci zaczęła publikować w 2012 roku i niemal od razu zyskała całe grono zwolenników.

W książce autorka umieściła 101 receptur na wegańskie dania, których przygotowanie nie zajmie więcej niż 30 minut. Są one ponadto skomponowane z łatwo dostępnych składników i opracowane w prosty sposób. Dana Schultz nie szczędzi swoim czytelnikom praktycznych wskazówek i porad . Dzieli się przepisami na różne okazje: pyszne śniadanie, szybki lunch w pracy czy romantyczną kolację. Tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Zaletą tej książki jest jej jasność i przejrzystość. W rozdziale zatytułowanym PODSTAWY autorka zawarła instrukcje, jak przygotować składniki, po które często sięga się w kuchni wegańskiej, np. jajko lniane czy kokosową bitą śmietanę. Nad każdym przepisem umieszczono ponadto informację o stopniu trudności danej receptury i czy jest on bezglutenowy .

„Jadłonomia” Marty Dymek

To bardzo dobra propozycja dla wszystkich jaroszy. Znajduje w niej bowiem ponad 100 przepisów na dania, których podstawą są korzenie, strączki, liście, orzechy, pestki, nasiona, natki, grzyby i bulwy. Autorka postawiła bowiem na różnorodność, bogactwo kolorów i smak.

Ogromną zaletą książki są receptury podstawowe, m.in. na bulion warzywny, bułki burgerowe i domowy majonez.

Każdy przepis opatrzony jest zdjęciem potrawy, którego autorką jest sama Marta Dymek, jak również informacją o możliwości dokonania modyfikacji w recepturze według własnych upodobań. 

„My New Roots” Sarah Britton

Sarah Britton prowadzi bardzo poczytnego bloga, jest uważana za najsłynniejszą blogerkę kulinarną na świecie (jej blog miesięcznie ma 2 miliony odsłon). W swojej książce dedykowanej zarówno początkującym, jak i profesjonalistom przedstawia 100 dotąd niepublikowanych przepisów.

Autorka jest dietetyczką holistyczną i zwolenniczką zdrowego odżywiania. W swojej kuchni wykorzystuje produkty świeże, sezonowe. Nic zatem dziwnego, że opracowane receptury Sarah Britton ułożyła według pór roku.

Niezwykle wartościowy jest rozdział „Napełniamy spiżarnię”, w której przedstawione zostały alternatywy dla takich produktów jak biały cukier czy biała mąka. Autorka pokazuje, co może je zastąpić i dlaczego warto to zrobić .

Dla osoby, która dopiero zaczyna poznawać tajniki kuchni roślinnej ciekawy z pewnością będzie rozdział zawierający opis podstawowych technik. Czytelnik dowie się z nich, jak ugotować suszone ziarna roślin strączkowych oraz jak zrobić domowe masło orzechowe.

„Wegetariańska szkoła gotowania krok po kroku” Leny Tritto

Ten bogato ilustrowany podręcznik kuchni wegetariańskiej zawiera 55 przepisów na śniadania, dania obiadowe i kolacje.

W tej książce dominują zdjęcia. Jest ich ponad pół tysiąca. Sfotografowano nie tylko wszystkie potrzebne do przygotowania dania składniki, ale również poszczególne etapy gotowania oraz wymagane akcesoria. W ten sposób wszystko jest bardzo czytelne, wręcz intuicyjnie. Sam opis jest przy tym bardzo krótki.

Książka ma cztery rozdziały, a przepisy zostały w nich ułożone według składników bazowych (zboża, warzywa strączkowe, tofu, seitan i tempech oraz nasiona oleiste). Każda z części została opatrzona bogatym wstępem, w których czytelnik znajdzie informacje na temat właściwości, zalet oraz sposobów wykorzystania wymienionych produktów.

Obok przepisów (ale i w spisie treści) umieszczone zostały odpowiednie symbole, które klasyfikują danie jako: bezmleczne, bezjajeczne, bezglutenowe i wegańskie.

Każda z wymienionych książek ma wiele zalet. Różnią się układem treści, zawartymi informacjami praktycznymi. Wszystkie one mają jednak kilka cech wspólnych. Pełne są inspirujących przepisów oraz efektownych zdjęć. Łatwo wyszukać w nich interesującą nas recepturę, jak również sporo w nich wiadomości ogólnych dotyczących kuchni wegańskiej. Wybór ułatwić może poniższa tabela, w której zestawione zostały informacje na temat poszczególnych książek. 

agnieszka