​Odkryj Pałuki. Także kulinarnie

Pałuki znajdują się pomiędzy Wielkopolską, Kujawami i Krajną. Mnóstwo tu jezior, które latem przyciągają wędkarzy i kajakarzy a zimą morsów uwielbiających jezioro Żnińskie. Tutaj znajduje się także słynny Biskupin czy też Wenecja. Mało kto jednak wie, że Pałuki to także gwara, piękny strój i kuchnia o charakterystycznym słodko – kwaśnym smaku. 


Pałuki na weekend?

Czy Pałuki to dobra destynacja na weekendowy wypad zapytaliśmy Krzysztofa Leśniewskiego, autora książki Kuchnia Pałucka, entuzjastę i promotora tej właśnie kuchni a jednocześnie przewodnika turystycznego. 

- Weekend to bardzo krótki czas, aby zwiedzić piękne i smaczne Pałuki. Ale mając taką ilość czasu zacząłbym od Żnina, Muzeum Ziemi Pałuckiej (z izbą poświęconą wydawnictwu Krzyckich, którzy wydali pierwszą książkę kucharską na terenie Pałuk) oraz baszty. W Żninie polecam też szare kluchy w Restauracji Pałuckiej przy rynku oraz pyszne sakiewki w Restauracji Parkowej. 

W dalszą wyprawę wybrałbym się kolejka do Wenecji i Biskupina. Drugiego dnia polecam trasę na wschód do Barcina, aby zobaczyć Górę św. Wojciecha, zalany kamieniołom w Piechcinie i kurhan neolityczny w Złotowie. W drodze powrotnej polecam na obiad przepyszną kaczkę w ,,Gospodarstwie agroturystycznym Pod Lasem'' i pałace w Lubostroniu i Młodocinie. 

A teraz przepis na jeden z letnich pałuckich specjałów:


Kiszone ogórki z marchwią

Składniki:

• 2 kg ogórków

• 0,5 kg marchwi

• chrzan

• czosnek

• koper

• gorczyca

• sól

• woda

• liście chrzanu, wiśni, czarnej porzeczki, dębu

– po jednym na słoik

Wykonanie:

Ogórki myjemy. Marchew i chrzan skrobiemy. Czosnek obieramy i płuczemy liście. Gotujemy wodę z solą, a następnie studzimy. Do każdego słoika wkładamy kilkanaście ziaren gorczycy, dwa ząbki czosnku, kawałek chrzanu, pocięty koper. Układamy w słoiku ogórki i marchew, zalewamy osoloną wodą. Na górę wkładamy liście i zakręcamy. Odstawiamy na parę dni w ciepłe miejsce, następnie wynosimy do miejsca o temperaturze pokojowej. 

Receptura zaczerpnięta z Kuchni Pałuckiej autorstwa Krzysztofa Leśniewskiego (ponad 160 przepisów na potrawy pałuckie) a pasjonatom kiszenia i fermentacji polecamy również Sztukę Fermentacji autorstwa Sandora Ellixa Katza.

Karol