​Przedstawiamy sos, który doczekał się pomnika i festiwalu! ;)

Von Eigenes Werk - Eigenes Werk, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26...

Frankfurter Grüne Soße, czyli Frankfurcki Zielony Sos (nazwa geograficznie chroniona) jest podawany na zimno  do gotowanego lub pieczonego mięsa czy też do ryby, z dodatkiem pieczonych ziemniaków lub ziemniaków w mundurkach. 

Jak przyrządza się Frankfurcki Zielony Sos?

Przyrządzany jest na bazie majonezu oraz słodkiej i kwaśnej śmietany jednak cała jego magia zawiera się w kompozycji siedmiu ziół: szczypioru, szczawiu, biedrzeńca, pietruszki, rzeżuchy, trybuli i ogórecznika. 

Legenda głosi, że matka Johanna Wolfganga von Goethe w pierwszej połowie XIX w. przyczyniła się do wydrukowania receptury Sosu. Obecnie na  frankfurckich bazarach można kupić przygotowane mieszanki 7 ziół do domowego przygotowania regionalnego specjału. 

Festiwal i pomnik

Jak nietrudno się domyślić jest to potrawa sezonowa i zgodnie z tradycją pojawia się na stole po raz pierwszy w „zielony czwartek”, czyli dzień przed Wielkim Piątkiem i serwowana jest do pierwszych, jesiennych przymrozków. 


Od 8 lat, w maju organizowany jest Festiwal Zielonego Sosu, a o rok starszy jest... pomnik Sosu! Ma on formę 7 małych szklarni, ustawionych w jednym rzędzie, które symbolizują 7 ziół potrzebnych do przyrządzenia Sosu. Wokół a nie wewnątrz szklarń rosną zioła. Każda ze szklarni ma inny odcień zieleni. Jak do tej pory pomnik (przy Speckgasse) to unikat w całych Niemczech, gdyż jest to jedyny przykład upamiętnienia regionalnej potrawy i regionalnego dziedzictwa kulinarnego.

(pg)


Karol