​Ta wieża ma kształt… butelki piwa

Mowa o Tuborgflasken -  konstrukcji znajdującej się w Hellerup (przedmieścia Kopenhagi). 30-metrowy obiekt należy do jednego z duńskich browarów. 

Budowla wzniesiona została z okazji wystawy rolniczo-przemysłowej w 1888 r. Miała ona zainstalowaną pierwszą w Danii windę elektryczną z tego tez powodu była przykładem nie tylko ówczesnej reklamy, ale myśli technologicznej. 

W czasie swej historii Tuborgflasken przechodziła wiele modyfikacji (winda została zastąpiona spiralnymi schodami) z tego też powodu boryka się ona z uznaniem jej za zabytek. 

W budynku przed którym znajduje się butelkowa wieża widokowa od 20 lat  nie ma produkcji piwa, jednak budynki należą nadal do browaru, a w jeden z majowych weekendów organizowany jest festyn piwny, w którym biorą udział browary (również te rzemieślnicze) z całej Danii. 

Tym, którzy nie mogą wybrać się do Dani polecamy mały przegląd znakomitych piw z polskich browarów. Wszak na naszych oczach dzieje się piwna rewolucja. Małe, rzemieślnicze browary wyrastają jak przysłowiowe grzyby po desczu. Warto wiedzieć, czego spróbować a poradnik Piwo. Najlepsze piwa z polskich sklepów skutecznie  tym pomoże. 

Karol