Wzbogać swoje menu o tradycyjną kuchnię!

Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują - tą dewizę warto wykorzystać również w kuchni. Dorobek naszych przodków może stać się iskrą, która rozpali w nas kulinarną pasję i pozwoli odnaleźć nowe pomysły w kuchni.

A jest w czym czerpać. Warto poznać chociażby poszczególne polskie kuchnie regionalne. Każda z nich posiada odrębny, charakterystyczny styl a jednocześnie wszystkie przenikają się, mieszają i tworzą fascynujący tygiel smaków. Jego oryginalność wzmacnia z pewnością skomplikowana polska historia. Warto też czerpać wiedzę z książek, wydanych na przełomie wieku XIX i XX a obecnie wznawianych w niezmienionej formie. Drukowane niegdyś w nakładach przekraczających 100 000 egzemplarzy (!!!) dzieła Lucyny Ćwierczakiewiczowej do dziś stanowią fundament polskiej kuchni.

Szczególnie polecamy Wam nowość, która w przedsprzedaży dostępna jest tylko u nas. Napisana przez Krzysztofa Leśniewskiego, Kuchnia Pałucka to zbiór ponad 150, wzbogaconych zdjęciami, przepisów. Autor przewertował dziesiątki starych książek kucharskich i rozmawiał z regionalnymi gospodyniami. Zebrane przepisy wypróbował w praktyce, m.in. gotując podczas licznych regionalnych wydarzeń.

Serdecznie zachęcamy do przejrzenia książek w kategorii KUCHNIA POLSKA. Czekają na Was specjalne promocje i niespodzianki. 

Karol