​Zagrodowe i domowe sery. Inne niż wszystkie

Jeżeli chodzi o serowarskie tradycje, Polska wcale nie musi mieć kompleksów w porównaniu do krajów zachodniej Europy, które znakomicie wypromowały swoje kulinaria. Również u nas znajdziecie liczne serowe rarytasy. Wytwarzane często na niewielką skalę, lokalnie sery zdobywają serca kolejnych konsumentów… Wielu z nich decyduje się także na samodzielny wyrób „najdoskonalszej formy mleka” w domach. 

Sery zagrodowe

Twórcą pojęcia „sery zagrodowe” jest ich wielki pasjonat, dziennikarz i ekspert kulinarny Gieno Mientkiewicz. Jeżdżąc po Polsce odkrył on wiele takich smakołyków, a część z nich przedstawił szerszej publiczności w ramach programu „Przez Dziurkę Od Sera”, który emitowała Kuchnia.TV. Takie sery wytwarzane są w niewielkich serowniach, najczęściej przez rolników, którzy wykorzystują mleko pochodzące od zwierząt z ich gospodarstwa (czastem także od pobliskich gospodarstw). Przetwarzane mleko najczęściej nie jest pasteryzowane. Produkty takie nie należą do najtańszych, ale nie od dziś wiadomo, że za jakość trzeba zapłacić. 

Serowe Festiwale 

Dla tych, którzy niekoniecznie chcą bawić się w serowych poszukiwaczy (nazwanych nawet przez Giena Mientkiewicza Agentami Sero 7), ale serów chcieliby spróbować a także poznać ich wytwórców polecamy wizytę na którymś z polskich serowych festiwali. Najbardziej znane to Czas Dobrego Sera w Sandomierzu oraz Ogólnopolski Festiwal Serów Farmerskich w Lidzbarku Warmińskim. Co roku w te miejsca zjeżdżają serowarzy z całej Polski. Podczas tych festiwali odbywają się konkursy, dzięki którym wyłaniane są najciekawsze sery. 

Czy ser zagrodowy komponuje się z winem? 

Oczywiście, że tak. Zwłaszcza, że paleta smaków i aromatów jest ogromna. I to zarówno wśród serów jak i win (w ostatnich latach coraz łatwiej znaleźć dobrej jakości polskie wina, choć wciąż jest to spory wydatek). Niektórzy serowarzy, jak na przykład Kozia Łąka, pokusili się nawet o stworzenie folderów informacyjnych, które ułatwiają konsumentom tworzenie oryginalnych serowo – winnych kombinacji.  

O tym jak budować deskę serów oraz dobierać wino do sera pisze także Krzysztof Jaworski w książce „Jak zrobić dobry ser – radzi serowar żuławski”. Ta pozycja to jednak przede wszystkim skarbnica wiedzy dla tych, którzy sery chcą robić samodzielnie…

Samodzielnie przyrządzony ser

…a wbrew pozorom nie jest to sztuka, której nie może opanować przeciętny Kowalski a pasjonatów przybywa z każdym dniem. Nie wymaga to wcale dużych zakupów, ale na pewno przyda się garść wiedzy (tutaj z pomocą przychodzą książki oraz fora dyskusyjne, na których domowi serowarzy dzielą się wiedzą). My polecamy te uwzględnione w kolekcji ser i wino

Karol